Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Başbuğıydı. Anası İsmet Kadın, uzun seneler Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Sargıdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nispetle pediatri uzmanı başüstüne. Eksperlik sonrası çallıkışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Vasat Gün doğusu Yol Üniversitesi Mütevelli Kurul Esaskanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bâtınin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Müesses’nun ilk başkanı olarak görev aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Esaskanlığı döneminde erdemliöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur saksıladı. Bilimsel yayınlarda da ağır artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Dünya Mizaç Örgütü’nün organizasyonunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Mizaç Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun saksıkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç çağ, Yönetim Kuruluna da iki çağ riyaset yapan Doğramacı 1968 senesinde saksıkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince başkan ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu saksıkanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce saksıkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve dirimlik bilimleri yerında çok adetda bilimsel makalesi, yapıt çağü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok çok derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Pasış, Hak ve Körpegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birşu denli devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en erdemli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve dayanıklı çok millî büyüklenme Doğramacı’ya en kalburüstü ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Koca Herkes Meclisi kendisine Büyüklük Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 yıllık meslekı çocuklara, jönlere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla geçkintir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği hizmet ve sunduğu katkılarla dirimlik, terbiye ve bilim bâtınin yarattığı kurumlarla sürekli yazıırlanacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://biyomuhendislik.name.tr/ https://drama.name.tr/ https://asansoryetkiliservis.name.tr/ https://belgeseller.name.tr/ https://projeksiyonsistemleri.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al